Znanstvenice Sveučilišta u Zagrebu Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije dr. sc. Nevena Milčić, doc. dr. sc. Martina Sudar, Ana-Katarina Marić, mag. appl. chem. te prof. dr. sc. Zvjezdana Findrik Blažević, u suradnji s dr. sc. Majom Majerić Elenkov s Instituta Ruđer Bošković, objavile su znanstveni rad pod naslovom HHDH-Catalyzed Synthesis of Enantioenriched Fluorinated β-Hydroxy Nitrile – Process Advances through Reaction Engineering Approach u časopisu Industrial & Engineering Chemistry Research izdavača ACS.

Publikacija istražuje sintezu vrijednih fluoriranih organskih spojeva visoke optičke čistoće djelovanjem enzima halogenhidrin-dehalogenaze (HHDH), s posebnim fokusom na unaprjeđenje procesa temeljeno na principima reakcijskog inženjerstva. Kroz istraživanje su provedena detaljna kinetička ispitivanja s posebnim naglaskom na razlike između enzimskih katalitičkih aktivnosti prema različitim enantiomerima supstrata te je razvijen matematički model procesa. Razvijeni model daje uvid u ograničenja enzima, pomaže u detekciji uskih grla procesa i minimizaciji njihovog učinka na ishod reakcije.

Tijekom optimizacije procesa, otkriveno je da se strateškim doziranjem supstrata u kotlastom reaktoru i kotlastom reaktoru uz dotok supstrata postižu značajna poboljšanja u usporedbi s klasičnim kotlastim reaktorom. Na temelju simulacija odabrani su početni uvjeti za provođenje reakcije na skali od 100 mL u reaktoru s rotirajućim slojem s imobiliziranim stanicama. Ovo istraživanje naglašava ulogu reakcijskog inženjerstva u poboljšanju i uvećanju volumena sinteze visokovrijednih, optički čistih gradivnih blokova katalizirane ovim tipom enzima za potrebe farmaceutske industrije i industrije finih kemikalija.

Rezultati ovih istraživanja nastali su tijekom rada na projektu EnzyFluor – Enzimska sinteza fluoriranih kiralnih građevnih blokova (HRZZ-IP-2018-01-4493) financiranom od strane Hrvatske zaklade za znanost.