Interdisciplinarni tim predvođen znanstvenicama Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu koje čine viša asistentica dr. sc. Kristina Tolić Čop, dr. sc. Nataša Perin trenutno zaposlena u Plivi te prof. dr. sc. Marijana Hranjec, prof. dr. sc. Tatjana Gazivoda Kraljević i prof. dr. sc. Dragana Mutavdžić Pavlović u suradnji s dr. sc. Robertom Vianellom (Institut Ruđer Bošković) i dr. sc. Mislavom Runje (TEVA API, Istraživanje i razvoj), objavio je znanstveni rad pod naslovom Insight into the degradation of amino substituted benzimidazo[1,2-a] quinolines via a combined experimental and density functional theory study u Q1 časopisu Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis.

Objavljeni rezultati pružaju uvid u razumijevanje procesa raspada aminosupstituiranih benzimidazo[1,2-a]kinolina, temeljeno na eksperimentalnim metodama i metodologiji računalne kemije. Istraživanje detaljno analizira stabilnost i mehanizme razgradnje dva odabrana derivata benzimidazola, identificirajući ključne faktore koji utječu na njihovu reaktivnost i stvaranje razgradnih produkata. Autori su uspješno detektirali i identificirali glavne produkte razgradnje korištenjem spektrometrije masa tijekom različitih forsiranih uvjeta, uključujući hidrolizu, oksidaciju potpomognutu vodikovim peroksidom, toplinski utjecaj te djelovanje svjetla (fotolitička razgradnja). Rad također uključuje korištenje računalnih modela za procjenu toksičnosti i bioakumulacije, nudeći uvide u potencijalne ekološke i zdravstvene rizike povezane s identificiranim razgradnim produktima. Analiza temeljena na teoriji funkcionalne gustoće (DFT) pruža dodatne informacije na molekularnoj razini, otkrivajući mehanizme koji doprinose stabilnosti i reaktivnosti ispitivanih spojeva. Ovakva vrsta istraživanja omogućava bolje razumijevanje ponašanja aktivnih tvari, što je iznimno važno za dizajniranje farmaceutskih pripravaka i razumijevanje potencijalnih rizika kada razgradnja aktivnih tvari rezultira nastankom novih, često toksičnijih spojeva.