Opcije pristupačnosti Pristupačnost

U ponedjeljak, 27. studenoga 2023. godine, svečano je otvorena zgrada na Trgu Marka Marulića 19, u kojoj djeluje Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, a koja je obnovljena po modelu cjelovite konstrukcijske obnove nakon oštećenja nastalih u potresu 2020. godine, čija ukupna vrijednost iznosi 13,3 milijuna eura. Uz Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije u zgradi djeluju i Institut za društvena istraživanja „Ivo Pilar“ i Geografski odsjek Prirodoslovno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

U prigodnom pozdravnom govoru, dekan, prof. dr. sc. Ante Jukić, istaknuo je kako je Fakultet osnovan 1919. godine kao Kemijsko-inženjerski odjel Tehničke visoke škole, dok kao Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije djeluje od 1991. godine. Do danas, na Fakultetu je diplomiralo 7070 inženjera koji su postigli zavidne karijere u zemlji i inozemstvu.

Na prijediplomskim i diplomskim studijskim programima iz kemijskog inženjerstva, materijala, zaštite okoliša i primijenjene kemije ima 1056 studenata, 124 na poslijediplomskom doktorskom i 33 specijalističkom studiju.

Na Fakultetu se trenutno izvode 4 projekta iz programa Obzor – Horizon, a vrijednost fakultetskoga dijela znanstveno-istraživačkih projekata u razdoblju 2017. – 2023. veća je od 11 milijuna eura, bez infrastrukturnih projekata. U 2022. godini djelatnici FKIT-a objavili su 143 znanstvena rada (WoSCC), pretežito u Q1 časopisima.

U nastavku svečanosti, rektor Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Stjepan Lakušić i predsjednik Vlade RH, Andrej Plenković u svojim su obraćanjima istaknuli kako je od samog početka odlučeno da se ide u temeljitu konstrukcijsku obnovu, a ne samo sanaciju šteta i vraćanje u prijašnje stanje. Upravo iz razloga kako bi zgrada bila ojačana te sigurna i u budućnosti od ovakvih i sličnih katastrofa.

Uz premijera Plenkovića na svečanome otvorenju bili su nazočni potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić te ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, dok je uz rektora Lakušića Sveučilište u Zagrebu predstavljao i prorektor za poslovanje i digitalizaciju prof. dr. sc. Tomislav Bolanča.

Predsjednica Studentskog zbora FKIT-a Lara Štorga obratila se prisutnima istaknuvši kako je potrebno puno učenja, vježbi i praktične nastave da bi student postao dobar inženjer i razvio specifičan način razmišljanja i djelovanja. Upravo je to suština studiranja na FKIT-u gdje studenti nakon diplomiranja dobivaju velike mogućnosti za zapošljavanje, daljnji razvoj i znanstvena istraživanja. Uputila je zahvalu predanim profesorima i svim djelatnicima FKIT-a, posebice Upravi Fakulteta za sve što rade za studente, kao i Studentski zbor te na sveukupnoj podršci.

Tijekom svečanosti predstavljena je knjiga „Istraživačko razvojni projekti 2017. – 2022.“ koju je predstavila prodekanica za znanost i međunarodnu suradnju prof. dr. sc. Zvjezdana Findrik Blažević istaknuvši da se radi o publikaciji u kojoj je dan pregled istraživačko razvojnog rada u proteklom petogodišnjem razdoblju koje je bilo vrlo produktivno. Ti rezultati svrstavaju Fakultet s obzirom na broj znanstvenika u sami vrh pri Sveučilištu u Zagrebu. Na temelju pregleda projekata uočljivo je da Fakultet surađuje s mnogim znanstvenim institucijama u zemlji i inozemstvu, kao i s većim brojem industrijskih partnera u području kemijske, farmaceutske i naftne industrije.

Dekan Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Ante Jukić zahvalio je svima koji su pomogli i dodao da Fakultet time ne staje nego tek počinje u „pravome istraživačko-razvojnom i visokoobrazovnom smjeru“. Zatražio je podršku Vlade za Centar za inovacije i transfer tehnologije „Prelog-Ružička“, koji bi unaprijedio suradnju s industrijom. Također, zamolio je Vladu da daruju zgradu u kojoj radi Fakultet jer je ona formalno vlasništvo Ministarstva, što otežava rad s fondovima. Požalio se na teškoće koje imaju kemijski inženjeri jer nisu kao drugi među ovlaštenim zanimanjima, i pozvao Vladu na promjenu Zakona o gradnji kojim bi to regulirali.

Autor: Branko Zorko
Popis obavijesti