Foto: MORH / J. Kopi

Ministar obrane Mario Banožić i ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs uz predstavnike akademske zajednice u četvrtak 26. listopada 2023. godine obišli su novi Nuklearno-biološko-kemijski laboratorij na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđman“, a povodom završetka prve faze njegovog infrastrukturnog uređenja.

Cijeli projekt financiran je sredstvima Fonda solidarnosti Europske unije, a laboratorij će se koristiti za potrebe vojnih sveučilišnih studija i Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije.

U ovoj prigodi, ministar obrane Mario Banožić zahvalio je svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog izazovnog projekta istaknuvši kako je cijeli projekt primjer dobre suradnje Ministarstva obrane, Hrvatskog vojnog učilišta “Dr. Franjo Tuđman” i Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.

“Ovaj laboratorij uspješan je primjer povlačenja sredstava iz Fonda solidarnosti, ali i pokazatelj uspješne suradnje Hrvatske vojske s akademskom zajednicom. Upravo je takva suradnja jamstvo kvalitete provedbe nastavnih programa, ali i platforma za istraživačke i znanstvene iskorake”, rekao je ministar obrane.

Također, ministar Banožić osvrnuo se i na modernizaciju Hrvatskog vojnog učilišta na kojem će ovaj laboratorij biti smješten, kao i na daljnji razvoj Sveučilišta obrane i sigurnosti: “Vraćamo se na pravi put, odnosno put kojim ćemo Sveučilište obrane i sigurnosti “Dr. Franjo Tuđman” i dalje razvijati upravo u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu i drugim sveučilištima. Stvaramo sveučilište na kojem će se uz vojne, razvijati i civilni kadrovi”.

Također, ministar je naglasio kako ovakav projekt ima i dodanu vrijednost i potpora je za razvoj gospodarstva. “Uvjeren sam kako će ovakav laboratorij, osim što će razvijati znanja i vještine studenata i naše vojne kapacitete, u budućnosti biti važan i za gospodarski segment te za obrambenu industriju. Uz neophodnu kvalitetnu izgradnju infrastrukture, gradimo jedan ozbiljan znanstveno-istraživački centar po civilno-vojnom modelu koji će voditi upravo akademska zajednica uz vojnu potporu”, istaknuo je ministar Banožić.

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs zahvalio je ministru Banožiću na potpori i razumijevanju za realizaciju ovog projekta i uputio je čestitke svim sudionicima na uspješnoj realizaciji ovog projekta koji spaja potrebe i nužnost i daje dodanu vrijednost. “Ovo je pokazatelj koliko je važna povezanost vojnih i civilnih elemenata. Očekujemo suradnju svih institucija na budućim znanstveno istraživačkim projektima”, poručio je ministar Fuchs.

Rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić zahvalio je ministru Banožiću, ministru Fuchsu i Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine na potpori te izrazio zadovoljstvo što akademska zajednica zajedno s Hrvatskom vojskom ostvaruje dobru suradnju, a ovaj projekt, rekao je, dobar je primjer suradnje u obrazovnom, znanstveno- istraživačkom dijelu te u dijelu vojnog obrazovanja.

Dekan Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Ante Jukić kazao je kako za studente Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije ovakav laboratorij ima velik značaj i vrijednost jer će omogućiti neophodno odvijanje projekata u kvalitetnim i primjerenim laboratorijskim prostorima, s obzirom da se prostori Fakulteta adaptiraju.

Naime, u ožujku 2023. godine između Ministarstva obrane i Sveučilišta u Zagrebu, Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije sklopljen je Sporazum o suradnji na znanstveno-istraživačkim, razvojnim i obrazovnim projektima i Ugovor o uređenju i korištenju na određeno vrijeme prostornih kapaciteta NBK laboratorija HVU-a “Dr. Franjo Tuđman” kojim je definirano kako će Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije biti korisnik prostora NBK laboratorija tijekom trajanja renoviranja zgrada Fakulteta zbog oštećenja u potresu.

Ukupna vrijednost radova obnove iznosila je 2.998.403,96 € i u potpunosti je sufinancirana sredstvima Europske unije iz Fonda solidarnosti Europske unije u okviru projekta FSEU.2022.MZO.052 „Obnova zgrade Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu na adresi Savska cesta 16“.