Inovacije sa Sveučilišta u Zagrebu Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije su na 47. Hrvatskom salonu inovacija s međunarodnim sudjelovanjem – Inova 2023. ostvarile značajan uspjeh. Ovogodišnja Inova održavala se od 26. do 29. rujna u prostorijama Zagrebačkog Velesajma, a okupila je 450 izložaka iz čak 23 države Europe, Azije i Sjeverne Amerike.

FKIT je sudjelovao kao jedna od šest sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, pri čemu su inovacije s FKIT-a osvojile čak 4 zlatne i 2 srebrne medalje. Dodatno priznanje za kvalitetu i značaj inovacija očituje se kroz dvije posebne nagrade dodijeljene od strane međunarodnih izaslanstava. Inovacija Nanostrukturirana impregnirana smola za izolaciju visokonaponskih namotaja generatora poboljšane toplinske vodljivosti na osnovi nezasićenog poliester imida i biopunila osvojila je drugu nagradu izložbe, zahvaljujući velikom potencijalu industrijske primjene i značaju koji je zapazio međunarodni stručni žiri. Prvu nagradu izložbe osvojila je tvrtka DOK-ING.

Čestitamo!

Nagrađene inovacije s FKIT-a na ovogodišnjoj Inovi su:

• Bioaditiv za dizelsko gorivo na osnovi laurinske kiseline za poboljšanje mazivih karakteristika dizelskoga goriva (izv. prof. dr. sc. Fabio Faraguna, Ivan Pucko mag. ing. cheming., Kristina Crnjac mag. ing. cheming., prof. dr. sc. Ante Jukić) – zlato
  • Mikroreaktor s integriranim promjenjivim magnetnim poljem (prof. dr. sc. Bruno Zelić, doc. dr. sc. Anita Šalić, Filip Hormot mag. ing. el. techn. inf.) – zlato
  • Nanostrukturirana impregnirana smola za izolaciju visokonaponskih namotaja generatora poboljšane toplinske vodljivosti na osnovi nezasićenog poliester-imida i biopunila  (izv. prof. dr. sc. Fabio Faraguna, Rafael Anelić mag. ing. cheming., Roko Blažic mag. ing. cheming., Josip Penić dipl. kem. inž., prof. dr. sc. Stjepan Car, prof. dr. sc. Ante Jukić) – zlato, platinasta medalja izaslanstva National University for Science and Technology POLITECHNICA (Bukurešt, Rumunjska), druga nagrada izložbe
  • ReCORR QCQ kvantitativni analizator kvalitete premaza impedancijom (prof. dr. sc. Sanja Martinez, Ivana Šoić mag. appl. chem.) – zlato
  • Dizajn i proizvodnja milireaktorskog sustava sa pH-senzorskom prevlakom (Marijan-Pere Marković mag. ing. cheming., Ivan Karlo Cingesar mag. ing. cheming., doc. dr. sc. Petar Kassal, prof. dr. sc. Domagoj Vrsaljko) – srebro, zlatna medalja izaslanstva Ştefan cel Mare University of Suceava (Suceava, Rumunjska)
  • Računanje električne sile između dva virtualna objekta u proširenoj stvarnosti (dr. sc. Andrej Vidak) – srebro.