Opcije pristupačnosti Pristupačnost

U razdoblju od 10. do 11. veljače 2025. na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije (SUZG FKIT) održana je međunarodna radionica pod nazivom Advancing Research and Innovation and Promoting Cooperation in Circular Economy Solutions Using Algal Biotechnology.

Radionica se provela u sklopu bilateralnog projekta između Norway Institute for Water Research (NIVA) i SUZG FKIT-a, financiranog u sklopu programa Croatia Innovation Norway Grants (HRV-NORWAY 1158). Nositelj projekta je NIVA, dok SUZG FKIT sudjeluje kao projektni partner.
Projekt, čija je vrijednost 80.040,00 eura, provodi se od 1. studenog 2024. do 20. veljače 2025., a voditelji su dr. sc. Luka Šupraha (NIVA) i izv. prof. dr. sc. Dajana Kučić Grgić (SUZG FKIT).

Radionicu je svečano otvorio prof. dr. sc. Tomislav Bolanča, prorektor za poslovanje i digitalizaciju Sveučilišta u Zagrebu, istaknuvši ključnu ulogu interdisciplinarne suradnje u poticanju održivih inovacija. U ime Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije sudionicima se obratio prof. dr. sc. Ernest Meštrović, prodekan za financije i administraciju, naglasivši posvećenost Fakulteta poticanju istraživačkih inicijativa koje pridonose kako znanstvenom napretku, tako i gospodarskom razvoju.

Radionica je uključivala niz predavanja stručnjaka iz akademskog i industrijskog sektora s naglaskom na istraživanje i primjenu algi. Osim teorijskih izlaganja, poseban naglasak stavljen je na praktične primjene i razvoj specijaliziranih vještina. Sudionici su imali priliku sudjelovati u dvjema specijaliziranim radionicama, gdje su stekli praktično iskustvo u modernim analitičkim tehnikama i eksperimentalnim postupcima.

Ova radionica poslužila je kao dinamična platforma za znanstvenike, industrijske stručnjake i poslovne predstavnike, omogućujući im istraživanje mogućnosti algalne biotehnologije u održivim i kružnim gospodarskim rješenjima. Radionica je bila mrežno orijentirana, potičući razmjenu znanja i interdisciplinarnu suradnju. Cilj je bio spojiti akademsku zajednicu i industrijski sektor, stvarajući temelje za primjenu znanstvenih otkrića u realnom sektoru. Poseban fokus bio je na praktičnoj primjeni algalne biotehnologije u ključnim područjima kao što su proizvodnja biogoriva, pročišćavanje otpadnih voda, ekstrakcija visokovrijednih biokemijskih spojeva i proizvodnja bioplastike. Ove inovacije nude održiva rješenja za globalne ekološke izazove, a radionica je bila važan korak prema razvoju ekološki prihvatljivih i skalabilnih tehnologija.

Događaj je okupio više od 50 sudionika iz širokog spektra znanstvenih i stručnih područja, uključujući medicinu, biotehnologiju, mikrobiologiju, kemijsko inženjerstvo, kemiju, ekonomiju, građevinarstvo i agronomiju. Jedan od ključnih aspekata radionice bila je snažna prisutnost predstavnika industrije, uključujući tvrtke Podravka d.d., Necton S.A., Allmicroalgae S.A. i AlgEn, koji su aktivno sudjelovali u diskusijama i praktičnim radionicama. Njihova uključenost istaknula je važnost povezivanja znanstvenih istraživanja s poslovnim aplikacijama, osiguravajući da inovacije u algalnoj biotehnologiji pronađu konkretne industrijske i ekološke primjene.

Nekoliko industrijskih partnera izrazilo je interes za daljnju suradnju, osobito u područjima bioremedijacije, ekstrakcije bioaktivnih spojeva i proizvodnje biogoriva. To otvara nove mogućnosti za zajedničke projekte i komercijalizaciju inovativnih biotehnoloških rješenja, čime radionica ne samo da je potaknula znanstvenu raspravu, već i pridonijela oblikovanju buduće suradnje između akademske zajednice i industrije.

Autor: Branko Zorko
Popis obavijesti