VAŽNO: Provedba ispita u prijelaznom...

Novi Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti i novi Statut Sveučilišta u Zagrebu donosi određene promjene u definiranju ispitnih rokova i načinu njihove provedbe.

Tumačenje Sveučilišta u Zagrebu je da će se zatečeni akti sastavnice primjenjivati do donošenja novih, a najkasnije do 1. listopada 2024., osim u dijelovima koji su protivni Statutu Sveučilišta i statutu sastavnice, kada će se neposredno i na odgovarajući način primjenjivati odredbe Statuta Sveučilišta i statuta sastavnice.

Osim toga,  niti jedna odredba općeg akta Sveučilišta i općeg akta sastavnice ne može se primijeniti na štetu studenta koji je stekao određena prava prema prijašnjem pravnom uređenju.

Ako su odredbe trenutnog pravnog uređenja povoljnije za studenta, na studenta se primjenjuje te povoljnije odredbe, neovisno o tome kada je student upisao studij.

Prema novim propisima koji će se primjenjivati na ispitnim rokovima u rujnu:

1)     Ukida se obvezan ispit pred povjerenstvom prilikom 4. i 8. izlazak na ispit.

2)     4. i 8. izlazak na ispit ne sprječava ponovnu prijavu ispita iz istog kolegija. Stoga će studenti do završetka akademske godine, odnosno u jesenskim rokovima, biti u mogućnosti prijavljivati ispite u rujnu 5. i 6. put, odnosno 9. i 10. put za studente koji ponavljaju godinu.

Slijedom navedenog:

1)     Studentima koji su iskoristili pravo četiri izlaska na ispit u akademskoj godini 2022./2023. promjenom u ISVU sustavu omogućena je daljnja prijava ispita u jesenskim ispitnim rokovima.

2)     Studenti koji u rujnu izlaze na ispit 4. i 8. put

Zbog nemogućnosti promjena pravila u ISVU sustavu za ovu akademsku godinu, studentima će prilikom prijave pisati da je 4. i 8. izlazak na ispit ujedno i ispit pred povjerenstvom (iako to neće biti), ali će im studentska referada će po prijavi studenta izdati Rješenje o oslobođenju od ispita pred povjerenstvom. Pad na prvom ispitnom jesenskom roku ispitnom roku, ne povlači posljedicu te će student po izdavanju rješenja moći prijaviti i drugi jesenski ispitni rok.

Osim navedenog, iduću akademsku godinu kolegij će se moći upisati i 3. puta ukoliko to ne uključuje

·        drugo ponavljanje iste nastavne godine (3. upis iste nastavne godine).

·        studiranje u roku dvostruko duljem od trajanja studija.

Prof. dr. sc. Sanja Lučić Blagojević

Prodekanica za nastavu

Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije

Autor: Jasna Majcen