Znanstvenici Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Katarina Sokač, Irena Škorić i Krunoslav Žižek objavili su izvorni znanstveni rad Controlled release of dasatinib from cyclodextrin-based inclusion complexes by mechanochemistry: A computational and experimental study u prestižnom časopisu International Journal of Pharmaceutics.
Istraživanje je provedeno u suradnji sa znanstvenicima Instituta Ruđer Bošković (Lucija Vrban i Robert Vianello) te Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Marin Liović i Nikola Bregović). International Journal of Pharmaceutics treći je najcitiraniji časopis u području/kategoriji "Farmacija i farmakologija" od 366 časopisa i pravi dom za farmaceutske znanstvenike koji se bave fizičkim, kemijskim i biološkim svojstvima sustava za dostavu lijekova.
U publikaciji opisan je razvoj formulacije antitumorskog lijeka dasatiniba s kontroliranim oslobađanjem za liječenje kronične mijeloične i akutne limfoblastične leukemije s pozitivnim Philadelphia kromosomom. Inkluzijski kompleksi odabranih ciklodekstrina i antitumorskog lijeka pripravljeni su mehanokemijskom sintezom bez primjene otapala čime je postignuto poboljšanje topljivosti lijeka uz istovremenu kontrolu njegova oslobađanja. Takav pristup u skladu je s načelima zelene kemije i predstavlja ekološki prihvatljivu strategiju formulacije lijekova.
Simulacije molekularne dinamike omogućile su detaljan uvid u interakcije između dasatiniba i ciklodekstrina u plinskoj fazi i u vodenom mediju. Potvrđena je uspješna kompleksacija dasatiniba u čvrstom stanju. Dobivene tablete pokazale su znatno poboljšanu topljivost i kontrolirani profil oslobađanja in vitro za postizanje optimalnih koncentracija lijeka u plazmi, smanjenje učestalosti doziranja te ublažavanje nuspojava poput kardiotoksičnosti koje su osobito izražene kod dasatiniba.
Ova formulacija jest prvi primjer mehanokemijske sinteze inkluzijskih kompleksa ovog antitumorskog lijeka s ciklodekstrinima za kontrolirano oslobađanje, čime se, u skladu s načelima zelene i supramolekulske kemije, otvaraju nove mogućnosti za razvoj učinkovitijih i sigurnijih oralnih terapija u liječenju leukemije.