Zvanje: viši predavač
prijediplomski
diplomski
Lidija Furač je viši predavač Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, Sveučilište u Zagrebu, Hrvatska. Diplomirala je kemijsko inženjerstvo 1993. i magistrirala 2000. na voltametrijskom istraživanju kompleksa bakra s azitromicinom na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije. Doktorirala je 2005. na istraživanjima karakterizacije i svojstvima arsena u pitkim vodama, također, na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije.
Područje znanstvenog i stručnog interesa su elektrokemijska istraživanja makrolida, kemija voda, ravnotežne pojave i površinski kompleksi koji nastaju na međufaznoj površini čvrsto/kapljevina, problematika arsena u pitkim vodama koja uključuju metode uklanjanja arsena iz pitkih voda i utjecaj različitih čimbenika na otpuštanje arsena u okoliš. kompleksiranja. Također, područje inetresa su i istraživanja fluorescentnih nanomaterijala kao kemijskih senzora za pH i metalne ione te dizajn optičkih senzora, problematika pojave i detekcije mikroplastike u okolišu. Trenutni rad usmjeren je na istraživanja SARS -CoV2 antivirotika u okolišu.
2002 - 2006 istraživač na znanstvenom projektu 0125017 MOZŠ Razvoj i istraživanje složenih postupaka pročišćavanja voda (prof. dr. sc. L. Sipos)
2007- 2013 istraživač na znanstvenom projektu 125-1253008-2571 MOZŠ Pročišćavanje i stabilizacija vode u velikim vodoopskrbnim sustavima (prof. dr. sc. L. Sipos)
2015 - 2019 istraživač na znanstvenom projektu HRZZ 3386 Dizajn i sinteza novih dušikovih heterocikličkih fluorofora i fluorescentnih nanomaterijala kao kemijskih senzora za pH i metalne ione, iNFiNiTE–SENS (dr. sc. R. Vianello, znan. savjetnik)
2023 - 2027 straživač na znanstvenom projektu HRZZ Okolišni aspekti SARS-CoV-2 antivirotika (prof. dr. sc. Š. Ukić)